Takaisin Kirkolliskokous- ja hiippakuntavaltuustovaalit 2008 -sivulle
Marja Kotakorpi
seurakuntapastori, Kallion seurakunta
Ehdolla pappisehdokkaana kirkolliskokoukseen ja Helsingin hiippakuntavaltuustoon.
Eikö olisi jo aika lakata puhumasta kirkosta itsemme ulkopuolisena instituutiona ja vallankäyttäjänä? Haluan nähdä kirkon sellaisena, mitä me jäsenet ja työntekijät olemme yhdessä. En jaksa odottaa näkyjä kirkon tulevaisuuteen jostain ylhäältä tai ulkopuolelta. Kirkon vallankäytön synnyttämistä traumoista on mielestäni otettava opiksi ja katsottava eteenpäin. Kallion seurakunnan nuorten aikuisten työssä Suomen kirkon tulevaisuus on käsillä jo nyt. Täältä näkee selkeästi muutokset, joita tarvitaan esim. viestinnässä, jumalanpalvelus- ja musiikkielämässä.
Kirkko on suuri yhteisö ja siksi täällä kamppaillaan mielipiteiden ja uskonnäkemysten ristipaineessa. Haluan itse edistää sitä, että kirkossa olisi mahdollisimman pian jäsenillä ja työntekijöillä samat palvelut ja työmahdollisuudet riippumatta seksuaalisesta suuntautumisesta. Toivon, että tasa-arvo on kirkossa pian arkipäivää ja voimme keskittyä suurimpaan kohtalonkysymykseemme, ympäristön tilaan.
Kirkon tulisi ehdottomasti olla edelläkävijä kestävän ja vastuullisen elämäntavan etsimisessä. Toiminnassa, hankinnoissa, omistamisessa ja sijoittamisessa olisi tehtävä rohkeita valintoja. Vaikka kirkko koostuu ihmisistä, on nähtävä kirkon toiminnan vaikutus koko luomakuntaan. Meillä ei ole kirkkonakaan tulevaisuutta ja toivoa ilman puhdasta ilmaa ja vettä ja monimuotoista elämää.

